Reklama
  • Czwartek, 8 września 2016 (14:00)

    Nie daj się astmie!

Nie lekceważ kaszlu i zapaleń oskrzeli – to może być początek astmy! Zobacz, czego unikać, a co ci pomoże. To podstępna choroba, ale możesz ją oswoić.

5 sposobów na astmę

Imbir. Wspomaga działanie leków rozkurczających oskrzela. Łyżeczkę imbiru wymieszaj z łyżeczką kozieradki, zalej szklanką wrzątku, odstaw na 15 minut i przecedź. Dodaj łyżeczkę miodu, pij rano i wieczorem.

Reklama

Szalik. Gdy wychodzisz na dwór w chłodne dni, pamiętaj, by zakrywać usta i nos. Ochrona w postaci szala lub maski spowoduje, że będziesz wdychać ciepłe, wilgotne powietrze, a nie zimne, mogące doprowadzić do ataku astmy.

Akupunktura. Zwolennicy tej metody stosują ją zarówno do przerywania ataków astmy (w tym przypadku istnieje wiele punktów nakłuwanych według określonej strategii), jak i długoterminowo, jako serię 3–4 zabiegów (15 nakłuwań na serię) z przerwą 7–15 dni między seriami.

Kawa. W razie nagłej potrzeby można podczas ataku wypić kilka filiżanek mocnej kawy lub wziąć kofeinę w tabletce. Należy do tej samej grupy leków co teofilina i aminofilina i skutecznie rozszerza oskrzela.

Środki zobojętniające kwasy żołądkowe. Przed pójściem spać weź środek redukujący nadmiar kwasów żołądkowych. Pełny żołądek (u osób z refluksem) może być przyczyną ataku astmy.

Bądź gotowa

Musisz nauczyć się, co robić przy nagłym ataku duszności. Koniecznie poproś lekarza, aby przećwiczył z tobą wszystkie czynności, które należy wtedy wykonać.

■ Szybka diagnoza umożliwi ci prowadzenie normalnego życia. Nie lekceważ z pozoru zwykłego kaszlu i jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Objawy astmy mają najczęściej charakter napadowy. Pomiędzy nimi większość chorych nie odczuwa żadnych dolegliwości. Duszności i kaszel ustępują samoistnie. U niektórych jedynym symptomem tej choroby jest uporczywy suchy kaszel, występujący najczęściej nocą i rano. Inne to: świszczący oddech i uczucie ucisku w klatce piersiowej. Dwa oblicza choroby. Wyróżniamy astmę alergiczną (atopową) i niealergiczną (nieatopową). Przyczyną pierwszego typu jest kontakt z alergenem. W astmie nieatopowej alergeny nie mają wpływu na pojawienie się objawów.

Leczenie bywa uciążliwe, ale pozwala normalnie żyć. W przypadku astmy alergicznej leczenie polega na unikaniu czynnika alergizującego. W czasie napadów kaszlu chorym podaje się leki doraźne, przepisane przez lekarza w celu zmniejszenia duszności. Chorzy z astmą niealergiczną najczęściej otrzymują leki kontrolujące chorobę, które stosuje się regularnie, niezależnie od tego, czy objawy są akurat obecne, czy nie. Przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli ci uniknąć częstych napadów duszności. Nie dopuszczaj do rozwoju stanów zakaźnych dróg oddechowych, zwłaszcza przewlekłych. Unikaj przebywania w zapylonych i zadymionych pomieszczeniach. Pozbądź się zawilgoceń i zagrzybienia w mieszkaniu. Nie pal papierosów, nikotyna powoduje m.in. zwiększone wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i tym samym sprzyja rozwojowi przewlekłych stanów zapalnych. Bezpośrednio drażni też błonę śluzową oskrzeli. Wyklucz pokarmy, które rozpoznano u ciebie jako wyzwalające lub nasilające duszność.

Ogranicz kontakt z substancjami drażniącymi drogi oddechowe np. detergentami. Usuń z domu rośliny doniczkowe i inne kwiaty, których zapach może wyzwalać lub nasilać napad duszności astmatycznej (np. prymulki). Często wietrz mieszkanie. Odżywiaj się zdrowo: wzbogać swoją dietę o produkty zawierające substancje o właściwościach przeciwzapalnych. Należą do nich m.in. antyoksydanty czy kwasy tłuszczowe z rodziny n-3. W te substancje obfituje dieta śródziemnomorska, oparta na spożywaniu dużej ilości produktów pochodzenia roślinnego, zbożowych (najlepiej pełnoziarnistych), nasion roślin strączkowych i orzechów.

Uprawiaj sport. Najlepsze dla astmatyka są takie dyscypliny, jak np. pływanie czy jazda rowerem. Staraj się unikać sportów wymagających gwałtownego, krótkotrwałego wysiłku, takich jak sprint. Wyklucz, po konsultacji z lekarzem, leki wyzwalające bądź nasilające napady duszności astmatycznej np. polopirynę, penicylinę.

To warto wiedzieć

Ziołolecznictwo. Bieluń, mięta i wiele innych roślin od lat stosuje się w leczeniu astmy. Działają rozkurczowo, przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i ła godzą niepożądane objawy wywołane przez leki syntetyczne. Uwaga, zioła często uczulają, dlatego przed rozpoczęciem kuracji warto zrobić testy alergiczne.

Olejki eteryczne. Szczególnie skuteczne są: sosnowy, majerankowy, tymiankowy i eukaliptusowy. Można je stosować bezpośrednio na skórę lub wziewnie, w ko- minkach aromaterapeutycznych.

Najczęściej zadawane pytania

Czy z astmy można się wyleczyć? Mimo dotychczasowych osiągnięć w badaniach nad jej przyczynami oraz rozwoju farmakologii, astma jest nadal chorobą nieuleczalną. Regularne stosowanie leków może prawie całkowicie usunąć jej objawy, ale należy pamiętać, że nie oznacza to wyleczenia.

Chorzy, którzy rezygnują z przyjmowania leków, po pewnym czasie znowu zaczynają cierpieć z powodu napadów. Zdarza się także, że występują one częściej i z większą siłą niż wcześniej.

Czy leki sterydowe na astmę są bezpieczne? Fakt, że w leczeniu astmy sterydy są stosowane wziewnie, zmniejsza ich działanie ogólnoustrojowe. Dzięki temu chorzy są dużo mniej narażeni na niepożądane działanie tych substancji niż przy innych sposobach zażywania steroidów.

Są to bezpieczne środki, skutecznie ułatwiające życie chorym i nie wywołujące wielu efektów ubocznych.

Czy stres może mieć wpływ na pojawienie się astmy? Zarówno stres jak i depresja są bardzo ważnymi czynnikami mogącymi powodować ujawnienie się astmy. Ludzie poddawani silnej presji psychicznej cierpią także z powodu osłabionej odporności organizmu. To z kolei jest przyczyną tego, że częściej zapadają na infekcje wirusowe, będące jedną z głównych przyczyn występowania tej choroby.

Oskrzela

Zdarza się, że chorujesz na zapalenie oskrzeli nawet 3–4 razy w roku? Warto na wszelki wypadek przepadać się w kierunku astmy.

Show

Zobacz również

  • Mam 42 lata. Od dzieciństwa choruję na astmę i jestem alergikiem. Przez ostatnie 10 lat brałem szczepionki antyalergiczne. Czy po tym leczeniu może nastąpić nawrót astmy? Darek z Legnicy więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.