Reklama
  • Wtorek, 8 września 2015 (15:00)

    Brakuje mi powietrza. Czy to astma?

Duszności mogą być objawem astmy lub towarzyszyć innym chorobom.

Pani Elwira, lat 33, miała problemy z oddychaniem, więc zgłosiła się do mnie.

– Czy ma pani duszności podczas albo po wysiłku? – Niekiedy tak, ale nie zawsze. Zdarzają się także, gdy siedzę. – Ale wysiłek je nasila? – Tak, są wtedy większe. Czasami, choć nie zmęczę się zbytnio, muszę i tak łapać powietrze ustami jak ryba. Ostatnio oddycham z trudem nawet wtedy, gdy nic nie robię i wypoczywam.

Reklama

– Czy duszności pojawiają się nagle i mijają samoistnie? – Różnie bywa. Mogą trwać nawet kilka dni. Potem lepiej się czuję i oddycham bez trudu. – Nasilają się z czasem? – Tak. Dawniej trwały krócej i mijały. Ale im dłużej je mam, tym częściej się zdarzają.

– Czy pani kaszle? – Pokasłuję. Nie często, ale dość regularnie. – A jak czuje się pani w nocy? – Niekiedy budzę się nad ranem, bo jest mi duszno i coś mnie uciska w klatce piersiowej, jakby siedziało na mostku. – Czy pani pali lub kiedykolwiek paliła papierosy? – Nie, nigdy.

– To dobrze. Duszności mogą być związane z pracą serca lub układu oddechowego. Widzę, że niedawno miała pani robione EKG i RTG płuc. Wynika z nich, że serce pracuje poprawnie, a w płucach nie ma zmian. – To jakie powinnam jeszcze zrobić badania? – Zrobimy tzw. spirometrię, aby dokładnie sprawdzić funkcjonowanie oskrzeli i płuc. Zrobimy ją dwa razy: raz bez żadnego leku, a drugi raz po zażyciu preparatu, który rozkurcza oskrzela. To wykaże, czy ma pani astmę, a może jakąś inną chorobę płuc. Kiedy pani Elwira zjawiła się już z wynikami, stwierdziłam: – Po podaniu leku rozkurczającego oskrzela wynik spirometrii był o wiele lepszy.

To może oznaczać początki astmy, czyli przewlekłej zapalnej choroby dróg oddechowych

Najczęściej rozwija się ona na bazie alergii oddechowej. – Nie jestem na nic uczulona! – Można być alergikiem i nawet o tym nie wiedzieć, bo objawy są słabo wyrażone i niewielkie.

Jednak organizm może nie tolerować niektórych substancji, które docierają do śluzówki. Powodują one przewlekły stan zapalny oskrzeli, ich obrzęk oraz zwężenie. Stąd powtarzające się utrudnienia w przepływie powietrza, a więc i duszności.

Poza tym przyczyną mogą być też nawracające infekcje układu oddechowego: przeziębienia, stany zapalne oskrzeli. – A dlaczego objawy raz są większe, raz mniejsze? Słyszałam też, że osoby, które chorują na astmę, mają świszczący oddech, a ja go nie mam.

– Oskrzela mogą reagować skurczem na różne czynniki. Im jest on gwałtowniejszy, silniejszy i im bardziej się zwężają, tym większe duszności, a nawet świsty.

U pani astma dopiero się zaczyna, nie jest jeszcze zaawansowana, więc przepływ powietrza nie powoduje tak dużych problemów w czasie oddychania.

– A jak ją się leczy? – Przepiszę pani leki wziewne. Zawierają one środek rozkurczający oskrzela i steryd, który działa przeciwzapalnie. – Ale ja od niego utyję… – Na pewno nie! Wziewne leki wchłaniają się miejscowo, więc nie powinna mieć pani żadnych problemów z nadwagą.

– Jak długo muszę je brać? – Do końca życia. Ale w różnej ilości i w różnych zestawach. Astma jest bowiem chorobą wieloletnią, z okresami zaostrzeń. Inaczej się ją leczy, kiedy się nasila, a inaczej, gdy objawy łagodnieją.

Na szczęście potrafimy ją już bardzo dobrze kontrolować. Dzięki temu, jeśli pacjent przyjmuje leki, nie musi wcale odczuwać, że choruje.

Skieruję panią jednak jeszcze na dalsze badania. Zrobimy m.in. punktowe testy skórne, pomiar tzw. stężenia swoistych IgE, czyli przeciwciał w surowicy krwi. To umożliwi skuteczniejsze leczenie astmy.

Kiedy oskrzela się zwężają

Powietrze, które dostaje się do płuc, najpierw przechodzi swobodnie przez oskrzela. Gdy jednak w błonie śluzowej znajdują się liczne komórki zapalne, które powodują infekcję, grubość ścianek oskrzeli zwiększa się.

Następuje przerost mięśni gładkich wyściełających oskrzela i komórek wydzielających śluz. Oskrzela zwężają się, co powoduje duszności.

Konsultacja Magdalena Rybner, lekarz rodzinny

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:Nie | astma | Pani | konsultacja | rtg | EKG

Zobacz również

  • Alergeny. Najczęściej są to pyłki roślin i roztocze. Po wykryciu uczulających nas substancji unikajmy kontaktu z nimi. Np. usuńmy z mieszkania to, co gromadzi kurz (m.in. dywany, zasłony),... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.